Pałac Mieroszewskich Autor : Martens kategoria: PałacPałac Mieroszewskich (Pałacem Gzichowskim) znajduje się w Będzinie, w dzielnicy o nazwie Gzichów, przy ulicy Świerczewskiego 15. Jest to pałac barokowo-klasycystyczny rodziny Mieroszewskich.Wysokość : 266.00 m n.p.m.

Pałac Mieroszewkich został wybudowany w 1702 roku jako emblemat pozycji i rangi rodziny Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim. Jest to wyróżniająca się siedziba szlachecka na tym obszarze. Wzorowana na pałacach francuskich.

Pałac zbudował Kazimierz Mieroszewski. Rodzina Mieroszewskich była jednym z największych rodów pogranicza małopolsko - śląskiego. W ich posiadaniu były rozległe dobra po obu stronach rzeki Brynicy. Aktualnie zachowane są cztery rodzinne dwory i pałace: w Mysłowicach (ordynacja), Siemianowicach, Zagórzu i największa perełka w Gzichowie. W majątku rodziny Mieroszewskich było dużo osad i wsi. Stanowią one na dzień dzisiejszy dzielnice Będzina i Sosnowca (m. in. Brzozowica, Zielona, Ostra Górka, Pole, Pogoń). Pałac posiada jedno piętro, mansardowy dach oraz amfiladowy system pokoi.

Eksluzywny salon na piętrze wyróżnia się piękną polichromią, powstałą z końcem XVIII w. Ryszard Krzemiński i Jan Gałaszka w latach od 1978 d0 1982 odkryli malowidła ukazujące wielkich wodzów antycznych: Scypiona Afrykańskiego, Hannibala, Pompejusza i Fabiusza Kunktatora. Ważnym elementem dekoracyjnym sali były lustra. Mieściły się między oknami i drzwiami balkonowymi, jak również nad kominkiem. Całkowitą konserwację przeprowadzono w latach 1997 - 1998.

W skrzydle południowym również odkryto polichromię. Ukazane są na niej sceny polowań mające miejsce w romantycznym pejzażu. Cała scena wkomponowana jest w zamek będziński, pałac gzichowski, kościół na Górze Dorotce jak również siedzibę rodową w Polipiu - Preczowie. Czas pojawienia się tych malowideł to połowa XVIII w.

Po stronie zachodniej odkryto sceny rycerskich pojedynków i medaliony portretowe. W marcu w roku 1994 zakończono konserwację sali z medalionami. Prace zabezpieczająco- konserwatorskie przy polichromii Salonu Turniejowego wykonano w okresie od 1999 do 2000. Malowidła w pałacu są przykładem najstarszej tego typu polichromii, zachowanej w budowli świeckiej.

W roku 2002 przeprowadzono prace zabezpieczająco - konserwatorskie przy portalu, 4 kolumnach i elewacji pałacu. Oprócz wnętrz zachowało się otoczenie pałacu: od strony wschodniej przestronny podjazd zmierzający do głównego wejścia, a z kierunku zachodniego - park z wykonanymi w kamieniu rzeźbami Bachusa i Flory, o dużej wartości artystycznej, wykonane z ogromnym prawdopodobieństwem przez Jerzego Leonarda Webera w 1718 r. Za parkiem znajdował się ogród - warzywnik, który usunięto w związku z budową osiedla Zamkowe.

Dziedziniec przed pałacem otaczają rozbudowane na przełomie XVIII i XIX w. oficyny dworskie i zabudowania gospodarcze. Wszystko to komponuje się w obraz XVIII wiecznego kompleksu parkowo - pałacowego.

Pałac Mieroszewskich, od czasu pojawienia się, był rodową siedzibą. Po Mieroszewskich przejęli go Siemieńscy, Mycielscy a następnie von Kramstowie.

W okresie od 1890 do 1939 r. był własnością Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich. Wtedy to przerobiono go na mieszkania i  biura. Po I wojnie wykonano oświetlenie elektryczne, kanalizację, wybudowano kaflowe piece, m. in. na parterze znajdował się piec ozdobny z polskimi orłami w narożach i zwieńczeniu. W czasie II wojny światowej pałac pozostał zajęty przez firmę Sosnowitzer Bergwerks und Hutten A. G., w 1945 r. przejęła go Spółdzielnia Rolnicza, która przebywała w nim do 50 lat.

W związku z przygotowaniami do uroczystości 600 - lecia Będzina pałac poddano częściowej renowacji, m. in. została odnaleziona i zakonserwowana polichromia w południowym salonie narożnikowym jak również ustawiono, przeniesiony z wyburzonej kamienicy przy ul. Kołłątaja, piec ozdobny z kominkiem. Po renowacji w 1958 roku obiekt przeznaczono na Dom Kultury Młodzieży i Dzieci. Do lat 70 pełnił te rolę.

Dyrekcja Muzeum w Będzinie razem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od połowy lat 60 starała się o zmianę jego funkcji i rozpoczęcie całkowitej konserwacji całego zespołu pałacowo - parkowego. W marcu 1982 roku po latach starań i prac prowadzonych przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprezentowało przybyłym na otwarcie pałacu stylowe XVIII i XIX - wieczne wnętrza. Wystroju XVIII - wiecznych wnętrz uzupełniają kominki, stylowe meble, wyroby rzemiosła artystycznego jak również kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego z XVIII - XIX w. We wnętrzach pałacowych przekazane są zbiory archeologiczne i etnograficzne. Można również podziwiać prace artystów zagłębiowskich (m. in. S. Cyglera, J.Świderskiego).

źródło: 2beinspired.pl