Blog Martens


Hotel Cumulus

Hotel Cumulus

Autor : Martens kategoria: Hotel

Znajdujący się w Będzin Cumulus Hotel mieści się blisko takich miejscowości, jak Katowice i Sosnowiec. Obiekt proponuje dużo udogodnień, w tym bezpłatny bezprzewodowy internet w ogólnodostępnej przestrzeni, przechowalnię bagażu i saunę.

Pałac Mieroszewskich

Pałac Mieroszewskich

Autor : Martens kategoria: Pałac

Pałac Mieroszewskich (Pałacem Gzichowskim) znajduje się w Będzinie, w dzielnicy o nazwie Gzichów, przy ulicy Świerczewskiego 15. Jest to pałac barokowo-klasycystyczny rodziny Mieroszewskich.

Zamek w Będzinie - architektura

Zamek w Będzinie - architektura

Autor : Martens kategoria: Architektura

Wieża cylindryczna postawiona na fundamencie o formie kwadratu jest najstarszą częścią murowaną zamku w Będzinie. Zwieńczenie miała zrobione z zendrówki - przepalona na ciemny kolor cegła. Bardzo specyficznej dla tego typu obiektów za czasów panowania Kazimierza Wielkiego np. Chęciny,Olsztyn. Wieża była doskonale widoczna dla wrogów.

Historia zamku w Będzinie

Historia zamku w Będzinie

Autor : Martens kategoria: Historia

W miejscu wczesnośredniowiecznego gródka Banden wybudowany został drewniany zamek. W 1241 roku podczas najazdu tatarskiego został on mocno zniszczony. Kilkadziesiąt lat później pozostał odtworzony. Z dużym prawdopodobieństwem zmodyfikowanie drewnianego dworu w murowany zamek miało miejsce w pierwszej połowie XIV stulecia. Jak pewnie pamiętamy ze szkoły to król Kazimierz Wielki przeprowadzał takie przemiany. Modernizacja ta była wykonana w celu obrony zachodniej granicy naszego kraju. Zamek w Będzinie był najdalej położony na zachód. Poza tak zwaną linię kazimierzowskich fortalicji. Brał na siebie ciężar pierwszego uderzenia, pierwszej obrony przed atakami ze strony Śląska, a także Państwa Czeskiego. Ostateczną datę modernizacji zamku określa wizyta cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola V w roku 1364. Jednak sam zamek funkcjonował w tej formie już od 15 lat, ponieważ w 1349 roku był opisywany pierwszy znany burgrabia Będzina - Wiernek.

Zamek w Bedzinie stan obecny

Zamek w Bedzinie stan obecny

Autor : Martens kategoria: Zamek

Na tle nieciekawych bloków, w pobliżu kamienic, przy ruchliwej drodze znajduje się starannie odremontowanych zabytek. Posiada surową formę, jest zadziwiająco geometryczny i w dobrej kondycji.